Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
KRUS - Rozliczenie podatku dochodowego emeryta lub rencisty za 2012 r.
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012r., poz. 361, ze zm.) właściwe jednostki organizacyjne KRUS,

co miesiąc pobierają zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych emerytur i rent rolniczych.
W 2012 r. KRUS potrącała zaliczki na podatek dochodowy w kwocie równej 18% dochodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w danym miesiącu (jeżeli dochód z emerytury lub renty rolniczej uzyskanej od początku roku nie przekroczył kwoty 85.528 zł) minus kwota 46 zł 33 gr (tzw. ulga w zaliczce).
Ponadto zgodnie z art. 34 ust. 7 i 8 ww. ustawy organy rentowe (w tym również KRUS) do końca lutego, po upływie każdego roku podatkowego – sporządzają i przekazują emerytowi/renciście, stosowny formularz PIT. 

Zatem w terminie do dnia 28 lutego 2013 r. KRUS przekaże wszystkim emerytom i rencistom formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) lub PIT-11A (informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego).
Dane podatkowe emeryta/rencisty zawarte na formularzach PIT w tym samym terminie, co do emeryta/rencisty, KRUS przekaże również do urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania emeryta lub rencisty w ostatnim dniu roku podatkowego, a w przypadku osób mieszkających za granicą, do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
W zdecydowanej większości przypadków KRUS rozliczy podatek dochodowy za emeryta lub rencistę i wystawi formularz PIT-40A.
Jeżeli emeryt/rencista otrzyma z KRUS PIT-40A i poza emeryturą lub rentą wypłacaną z tego organu rentowego w 2012r. nie osiągał innego przychodu, który zgodnie z ustawą podatkową podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu), to emeryt lub rencista nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Podatek obliczony przez KRUS będzie podatkiem należnym emeryta/rencisty za rok 2012.  
Roczne obliczenie podatku dochodowego przez KRUS (otrzymanie formularza PIT-40A) nie oznacza jednak, że emeryt lub rencista nie może rozliczyć podatku sam w urzędzie skarbowym.
Jeżeli emeryt (rencista) stwierdzi, że korzystniejsze dla niego będzie rozliczenie podatku z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych) - sam składa  zeznanie podatkowe (formularz PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia 2013 roku. W zeznaniu tym emeryt/rencista powinien uwzględnić również przychód osiągnięty w 2012 r. z tytułu pobierania emerytury/renty rolniczej z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Zeznania w urzędzie skarbowym składają również emeryci /renciści, którzy:
chcą skorzystać z ulg podatkowych określonych w ustawie (np. z tytułu wychowywania dzieci, z tytułu poniesienia wydatków na cele rehabilitacyjne, z tytułu dokonania darowizny pieniężnej na rzecz organizacji pożytku publicznego) lub
chcą wnioskować o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Jednocześnie Kasa zwraca uwagę, że podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012r. nie płacą emeryci i renciści, których roczny  przychód, podlegający opodatkowaniu  podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ze wszystkich źródeł) nie przekroczył w 2012r. kwoty 3.091 zł.
Natomiast KRUS nie rozliczy podatku dochodowego emeryta/rencisty za 2012r. m.in., gdy:
1. w ciągu 2012r. emeryturę lub rentę wypłacała więcej niż jedna jednostka organizacyjna KRUS (np. emeryt/rencista zmienił miejsce zamieszkania i wypłatę emerytury/renty podjęła inna jednostka organizacyjna KRUS),
2. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
3. Kasa realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,
4. Kasa obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany  dla osób samotnie wychowujących dzieci (chyba, że takie oświadczenie emeryt lub rencista wycofał w 2012r.).
Jeżeli wystąpi chociaż jedna z podanych wyżej sytuacji, KRUS przekaże  emerytowi/renciście formularz PIT-11A i wówczas emeryt lub rencista musi bezwzględnie sam złożyć zeznanie podatkowe we właściwym urzędzie skarbowym (formularz PIT-36 lub PIT-37), w terminie do 30 kwietnia 2013 roku.


Informacja ze strony www.krus.gov.pl przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Elektroniczna weryfikacja uprawnień do świadczeń zdrowotnych od 01.01.2013

Od 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na podstawie której Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia ogólnopolski system elektronicznej weryfikacji uprawnień pacjentów do świadczeń zdrowotnych - system eWUŚ.
W placówkach służby zdrowia, które będą korzystały z systemu eWUŚ, pacjenci będą poświadczać swoje prawo do świadczeń zdrowotnych po podaniu w rejestracji numeru PESEL i okazaniu ważnego dokumentu ze zdjęciem: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy lub aktualnej legitymacji szkolnej - w odniesieniu do dzieci do ukończenia 18. roku życia.
W związku z tym w bazie NFZ powinny być aktualne dane o objętych ubezpieczeniem zdrowotnym rolnikach, ich domownikach i osobach pobierających z KRUS emerytury i renty, a także o członkach rodzin tych osób.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazuje do Narodowego Funduszu Zdrowia dane osób, które dokonały zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, tj. rolników, ich domowników, osób pobierających z KRUS emerytury lub renty, a także osób mających w tym ubezpieczeniu status członka rodziny ubezpieczonego rolnika, domownika lub świadczeniobiorcy.
W związku z wdrażanym systemem elektronicznej weryfikacji prawa do świadczeń, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy członek rodziny osoby ubezpieczonej w Kasie: rolnika, domownika, emeryta, rencisty, został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, czy m.in. nie zaistniały okoliczności skutkujące koniecznością wyrejestrowania takiego członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego wyżej wymienionych osób.
Taką okolicznością może być np.:
ukończenie nauki przez dziecko, które osiągnęło 18 lat,
ukończenie 26 lat przez dziecko, które kontynuuje naukę i nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi,
podjęcie zatrudnienia, podjęcie wykonywania pozarolniczej działalności lub innego rodzaju działalności, inne sytuacje skutkujące obowiązkiem ubezpieczenia społecznego w ZUS.
W przypadku zaistnienia jakiejkolwiek z wymienionych okoliczności, prosimy o ich zgłoszenie do KRUS.
Narodowy Fundusz Zdrowia zamieszcza szczegółowe informacje o systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) na stronie internetowej: http://nfz.gov.pl.

Informacja ze strony www.krus.gov.pl przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy