Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Śpiesz się powoli!
KRUS radzi: Śpiesz się powoli! Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym:

Trudno sobie dziś wyobrazić prace w gospodarstwie rolnym bez pomocy maszyn i urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy maszyny są źle użytkowane, zużyte, niekompletne, mają wiele odkrytych roboczych części oraz, gdy użytkownik śpieszy się, postępuje nierozważnie, nie posiada odpowiednich umiejętności, nietrudno o wypadek. W efekcie pochwyceniu, uderzeniu i skaleczeniu przez ruchome części maszyn ulega corocznie kilka tysięcy osób, a kilkadziesiąt ponosi śmierć. Najczęściej do wypadków dochodzi na skutek: pochwycenia lub skaleczenia przez ruchome części, uderzenia przez zerwany element (pas, linę, łańcuch, kamień), przygniecenie, upadek, poparzenie, przejechanie, potrącenie.
Przyczyną wypadków jest najczęściej:
  1. zły stan techniczny maszyn: brak osłon, hamulców, użytkowanie maszyn i urządzeń do całkowitego zniszczenia, użytkowanie maszyn i urządzeń własnej konstrukcji, naprawianie we własnym zakresie, bez kwalifikacji i odpowiednich narzędzi.
  2. popychanie materiałów bezpośrednio rękami,
  3. zbyt luźny ubiór,
  4. manipulowanie przy maszynach będących w ruchu.    
Maszyny mogą obsługiwać wyłącznie osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi danej maszyny i bezpieczeństwa pracy, przestrzegające zasad bhp, posiadające wymagane uprawnienia.
Nie powinno się obsługiwać maszyn po wypiciu choćby kieliszka alkoholu, a także, jeżeli odczuwane są jakiekolwiek dolegliwości lub złe samopoczucie.

Nie wolno pozwalać na obsługiwanie sprzętu rolniczego osobom niesprawnym, dzieciom. Praca na ciągniku jest szkodliwa dla kobiet. Ponadto należy pamiętać o stosowaniu przerw w pracy. Zmęczenie, podobnie jak choroba znacznie obniża sprawność organizmu.

Bezpieczeństwo podczas pracy z maszynami w bardzo dużym stopniu zależy od ich umiejętnej obsługi. Przed uruchomieniem maszyny należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie wolno uruchamiać maszyny, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości. Przy nabywaniu maszyn i urządzeń należy zwracać uwagę, czy posiada ona znak CE - Certyfikat Europejski oraz znak bezpieczeństwa B. Dodatkowo KRUS oznacza maszyny Znakiem Bezpieczeństwa KRUS. Znaki powyższe umieszczane są na maszynie. Oprócz tego na maszynach są umieszczane inne symbole i napisy. Zwykle mówią one o zagrożeniach związanych z obsługą maszyny. Warto się z nimi zapoznać przed uruchomieniem maszyny i jej obsługą. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, maszyny wyposaża się w elementy ograniczające kontakt z niebezpiecznymi częściami: osłony, obudowy, podajniki. Osłonięte powinny być mechanizmy napędowe i układy przekazu mocy: silniki, koła pasowe i zębate, pasy i łańcuch pędne, wały, przekładnie, przeguby, wały przegubowo-teleskopowe na całej długości, końcówki wałów wystające poza korpus maszyny, płaskie pasy napędowe na całej długości, a także mechanizmy robocze: noże, bijaki, tarcza piły, elementy tnące maszyn żniwnych. Nie wolno pozbawiać maszyn i urządzeń osłon fabrycznych. Maszyny niekompletne należy wyposażyć w brakujące osłony.

Maszyny należy używać wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie wolno przewozić osób na ładunku, na błotnikach, zaczepach, burtach, przebywać na ciągniku i maszynach kogokolwiek poza konieczną obsługą, wsiadać i wysiadać w czasie jazdy. Nie wolno przebywać między ciągnikiem, a maszyną współpracującą, wchodzić na dyszle, zaczepy, ramy i inne części ciągnika w czasie pracy. W przypadku pozostawiania maszyny na pochyłości, należy zabezpieczyć ją przed samoczynnym stoczeniem się: zaciągnąć hamulec ręczny lub postojowy, włączyć przeciwstawny bieg, pod koła podłożyć kliny zabezpieczające lub kamienie polne. Podczas pracy z użyciem maszyn i urządzeń cały czas należy kontrolować pracę maszyny i jej otoczenie, trzeba panować nad maszyną oraz wiedzieć, co dzieje się wokół niej.