Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Nuncjusz Apostolski w Polsce z wizytą w Piotrkowie Kujawskim i Ciechocinku - odsłoni pamiątkową
Kościół z tradycją, patronuje św. Jakub

W sobotę, 21 stycznia, na zaproszenie biskupa włocławskiego Wiesława Meringa do diecezji włocławskiej z wizytą duszpasterską przybędzie Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Odwiedzi Piotrków Kujawski, gdzie poświęci odnowioną płaskorzeźbę papieża Piusa XI oraz Ciechocinek, gdzie przewodniczyć będzie centralnemu dla diecezji włocławskiej nabożeństwu w Tygodniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
     W Piotrkowie Kujawskim abp Celestino Migliore poświęci i odsłoni zrekonstruowaną płaskorzeźbę papieża Piusa XI. Wcześniej w kościele parafialnym mszy św. przewodniczyć będzie biskup włocławski Wiesław Mering.

     Medalion z płaskorzeźbą - popiersiem Nuncjusza Apostolskiego w odrodzonej Polsce Achille Rattiego - umieszczony został na kościele parafialnym św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim przed II wojną światową. Upamiętnia wizytę nuncjusza w tym miasteczku. Niestety, nie zachowały się żadne historyczne świadectwa tego pobytu, poza upamiętnieniem tego wydarzenia po latach wspomnianą płaskorzeźbą, którą wraz z napisem zniszczyli hitlerowcy podczas ostatniej wojny. Odwołuje ona więc do tradycji ustnej i pewnych zapisków archiwalnych z Łowicza wspominających podróż Achille Rattiego na te tereny i jego obecność w Piotrkowie Kujawskim. Achille Ratti był Nuncjuszem Apostolskim w Polsce w latach 1918-1922. Na papieża został wybrany 6 lutego 1922 r. Przybrał imię Piusa XI.
     Odtworzony napis pod medalionem z podobizną Piusa XI brzmi: ACHILLES RATTI Pierwszy Nuncjusz w Odrodzonej Polsce OBECNY PAPIEŻ PIUS XI na wieczną pamiątkę 1933 r.
     Nuncjusz Apostolski - legat papieski pełniący równocześnie stałą misję dyplomatyczną. Przedstawiciel dyplomatyczny papieża jako głowy Kościoła Rzymskokatolickiego w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Ranga nuncjusza odpowiada randze ambasadora, w niektórych krajach, m.in. w Polsce, nuncjusz jest zwyczajowo dziekanem korpusu dyplomatycznego 

Abp Migliore nuncjusz papieski w Polsce

     1 lipca 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce. Zastąpił na tym stanowisku abp. Józefa Kowalczyka, który został prymasem Polski.
Celstino Migliore pochodzi z Cuneo we włoskim Piemoncie. W 1980 r. ukończył Papieską Akademię Kościelną i rozpoczął służbę dyplomatyczną. W 1989 r. trafił do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, gdzie służył do 1992 r. Poznał język polski, historię Polski, zwyczaje, polubił kuchnię.

Kościół pw. św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim

     Tradycja przypisuje, że w 980 r. była już tu parafia. Trudno zweryfikować te ustalenia, ale na pewno jest to jedna z najstarszych parafii na Kujawach, o czym świadczą dokumenty, pochodzące z 1259 r. Parafia piotrkowska była jedną z lepiej uposażonych. Pierwszy kościół był z pewnością fundowany przez właścicieli Piotrkowa i Lubsina pod wezwaniem św. Jakuba. Zniszczony został przez Krzyżaków żaków w 1331 r. Wybudowano nową świątynię, która służyła wiernym przez trzysta lat. W połowie XVI w. kanonik włocławski i proboszcz piotrkowski, a jednocześnie kolator kościoła wystawił nową murowaną świątynię, konsekrowaną w 1553 r. przez Biskupa Jana Drohojewskiego.
     W pierwszej po łowie XVIII w. przebudowano kościół. Dużą wieżę, która zagrażała bezpieczeństwu całej świątyni, zastąpiono drewnianą o lżejszej konstrukcji. Ale niebawem okazało się, że cały kościół trzeba remontować. Plany te zrealizował dopiero w latach 1810-1812 Marceli Dzięcielski, proboszcz piotrkowski, sufragan włocławski, a w przeszłości biskup lubelski. W następnych latach kościół zyskał nową wieżę, świątynia została rozbudowana, wybudowano nowe kaplice, odnowiono wnętrze.

Wizytator apostolski w Polsce

     W kwietniu 1918 r. Achille Ratti został mianowany przez papieża Benedykta XV wizytatorem apostolskim w Polsce. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został nuncjuszem apostolskim. Podczas bitwy warszawskiej 1920 r. pozostał w Warszawie jako jeden z dwóch (obok przedstawiciela Turcji) przedstawicieli dyplomatycznych obcego państwa.
     Podczas pobytu w Polsce wizytatora apostolskiego Achille Rattiego doszło do konfliktu pomiędzy nim, a ówczesnym biskupem krakowskim Adamem Sapiehą, który w czasie pierwszego powojennego zjazdu polskich biskupów w Gnieźnie (26-30 sierpnia 1919 r.), poprosił Achille Rattiego o opuszczenie sali obrad, argumentując, iż Kościół polski chce rozstrzygać swoje sprawy bez wpływów zewnętrznych.
     Napięcia w relacjach pomiędzy Rattim a Sapiehą mogły przyczynić się do tego, że po wyborze Achille Rattiego na papieża Piusa XI (6 lutego 1922 r.), biskup krakowski Adam Sapieha nie otrzymał z rąk Piusa XI kapelusza kardynalskiego. Do godności kardynała Adama Sapiehę wyniósł (18 lutego 1946 roku) papież Pius XII.

                                                                   Jolanta Młodecka